Kontakt

"Zdrowie dla Wszystkich"

31-580 Kraków
ul. Markowskiego 4/10
miejsce kursów tel. (0509) 584-001,
tel. (012) 358 15 78 (wiecz.)

Taping Medyczny

 

Ciało człowieka posiada swój własny system regeneracji, który pomaga nam szybciej wracać do zdrowia. Nowoczesny Taping Medyczny opiera się właśnie na działaniu tego systemu, ulepszając go poprzez aktywację układów neurologicznego i krążenia.

Mięśnie człowiekowi nie są potrzebne tylko do przemieszczania się i dźwigania ciężaru ciała, kontrolują one krążenie żylne i limfatyczne. To właśnie z tego powodu zaburzenia funkcji mięśni mogą dawać objawy wielosystemowe.
Terapeuci z Japonii i Korei odkryli, iż można aktywować naturalny proces powrotu do zdrowia używając elastycznych plastrów, dzięki ich zaangażowaniu wykształcił się nowy sposób leczenia schorzeń nerwowych, mięśniowych, narządowych.

Mięśnie bezustannie kurczą się i rozciągają w swoim zakresie. Kiedy natomiast nadmiernie się rozciągają bądź kurczą (np. poprzez podniesieniem zbyt dużego ciężaru) dochodzi do urazów, co prowadzi do powstawania ognisk zapalnych. Kiedy w mięśniu wytwarza się zapalenie obserwujemy także obrzęk, sztywność i zmęczenie, przestrzeń pomiędzy m. a skórą ulega zmniejszeniu uciskając na naczynia limfatyczne. Zwężenie w efekcie doprowadza do ucisku na receptory bólowe znajdujące się w skórze wywołując BÓL. Plastry podnosząc skórę, zwiększają tą przestrzeń co działa przeciwbólowo i wzmaga przepływ limfy.

Właściwości plastrów medycznych:
Może się rozciągać 130-140% swojej długości spoczynkowej.
Rozciąga się tylko na długość.
Grubość plastra jest taka sama jak ludzkiej skóry.
Na plastrach nie ma maści ani lekarstw.
Można je nosić przez kilka dni, są wodoodporne.

W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć musimy się zastanowić, czy rozciągać plaster i ew. jak mocno, czy nie.
Warto pamiętać, iż dla uszkodzonych mięśni naklejany plaster jest nierozciągnięty. W takim przypadku zamiast plastra naciągamy skore w miejscu uszkodzenia. Osiągamy to poprzez rozciągnięcie mięśnia w tym rejonie. 

W tej technice skóra jest podniesiona, co umożliwia poprawę krążenia krwi i limfy pod jej powierzchnią.

Kiedy mamy do czynienia z uszkodzonym stawem, czy więzadłem plaster powinien być rozciągnięty zanim nakleimy go na skórę.

 

 

 

 

Podstawowa zasada przy plastrowaniu osłabionych mięśni jest: umieścić plaster dookoła mięśnia, zaczynając od przyczepu początkowego, podążając wzdłuż i kończąc 
na jego przyczepie końcowym. 

 

 

Aby zapobiegać drętwieniu i nadmiernym skurczom, plaster powinien być naklejony od przyczepu końcowego do początkowego. Ważne jest także, aby w każdym przypadku rozciągać skóre przed naklejeniem plastra. Szczególnie ważne jest to przy bólu mięśniowym, bez wcześniejszego naciągnięcia skóry, metoda nie będzie przynosić spodziewanych rezultatów.

 

Plaster może być naklejany jako pojedynczy pasek, lub w kształtach "X" czy "Y", w zależności od kształtu i wielkości mięśnia.

 

Szkolenia

KURS - Nowoczesna Koncepcja Tapingu - "NEW TAPING CONCEPTS" z elementami terapii manualnej

Jako pierwszy ośrodek szkoleniowy w Krakowie, w roku 2003 przeprowadziliśmy I Kurs Tapingu Medycznego (80% kinesiotapingu + 20% technik tapingu i mobilizacji "mulliganowskiej") - w naszym kraju - zalecany przez MCTA jako doskonałe uzupełnienie m.in. metody Mulligana (instruktor tapingu medycznego jest również instruktorem metody Mulligana oraz kinesiotapingu). Kurs prezentuje metody wszechstronnego oddziaływania na pracę układów: mięśniowego, kostnego, nerwowego, limfatycznego, powięzi, taping na blizny, itp. - instruktor i certyfikat międzynarodowy. 

To co wyróżnia nasze kursy to logiczne uzasadnienie, od strony klinicznej, celu i możliwości zastosowania terapeutyczne tapingu. Praktyczne natychmiastowe rozwiązania terapeutyczne - dobór i pokaz właściwej techniki w czasie kursu, merytoryczna odpowiedź na postawione pytania problemy kliniczne, etc. 

Uczestnik kursu poznaje (teoretyczne i praktyczne) zasady stosowania:

 • technik "tapingu" /plastrowania/ stabilizacyjnego

 • technik "tapingu" /plastrowania/ korekcyjnego

 • technik "tapingu" /plastrowania/ przestrzennego

 • technik "tapingu" /plastrowania/ limfatycznego

 • technik "tapingu mulliganowskiego

 

Proponujemy dwa Międzynarodowe Specjalistyczne Kursy Tapingu (gwarantowny wysoki pozim merytoryczny):

 1. Nowoczesna Koncepcja  Tapingu - "New Taping Concepts" /integralna część terapii manualnej i fizjoterapii, medycyny sportowej i gimnastyki korekcyjnej/ - wybrane zagadnienia (prowadzimy jako pierwsi w naszym kraju od 9 lat z dużym powodzeniem!!!) Zalecany przez Briana Mulligana i MCTA  oraz PTF !!!   
 2. Specjalistyczny Kurs: "Taping w  urazach  sportowych i ogólnych- połączony
  z diagnostyką funkcjonalną i kliniczną”
   (dodatkowa informacja poniżej)

                  

TERMINY KURSU:  
„New Taping Concepts" z elementami terapii manualnej”  
(Certyfikat Międzynarodowy+Zaświadczenie) 

Specjalistyczny Kurs: " Taping w  urazach  sportowych i ogólnych....”  - 
(Certyfikat Międzynarodowy+Zaświadczenie)  

 /szczegóły /koszt, miejsce i ramowy program/ zostaną przesłane osobom zainteresowanym/.

Wszelkie informacje:
 
Andrzej Szczygieł, CMP
Tel: 12 358 15 78 /wieczorem/
tel. kom: 509-584-001

e-mail: kursy@mulliganconcept.pl lub  budrysab@op.pl


Uprzejmie prosimy o jak najwcześniejsze zarezerwowanie miejsca na kursie /konieczne jest przesłanie karty zgłoszeniowej i wniesienie zaliczki lub całej wpłaty - jeżeli to możliwe/.

W poszczególnych kursach, zgodnie z wymaganiami organizatorów i instruktora, może wziąć udział ograniczona - nieduża - liczba uczestników.

Istnieje oczywiście możliwość rezygnacji z planowanego kursu i zwrotu zaliczki czy też całej wpłaty /sytuacje obiektywne, kolizja terminów, itp/. Jednakże organizator/ w związku z dużą ilością osób zainteresowanych/ prosi o ew. jak najwcześniejsze przesłanie informacji dotyczącej tej decyzji
i zastrzega sobie potrącenie tzw. kosztów manipulacyjnych w wysokości 60 zł.

Miejsce kursów: Kraków. Al. Jana Pawła II 31.  
Uwaga!- Zgłoszenia/karta zgłoszeniowa z ksero wpłaty/ proszę przesyłać na adres:  

Andrzej Szczygieł,
ul: Markowskiego  4/10,
31-881 Kraków,

z dopiskiem: New Taping Concepts - Mulligan, lub inny Kurs.

Liczba miejsc ograniczona – o miejscu na danym Kursie decyduje kolejność zgłoszeń!  / zaliczka 
                                                  i przesłanie Karty Zgłoszeniowej/.  

Wpłaty na kursy należy wnosić na adres i konto:
"Zdrowie dla Wszystkich", Bank: Millenium BIG Bank SA – nr konta: 
76 1160 2202 0000 0000 2856 5063


UWAGA:

 • Chcesz pracować z pacjentem tak jak fizjoterapeuci z Anglii, Holandii, Australii, USA, Nowej Zelandii  i innych krajów –chcesz porównać swoje techniki diagnostyczne i terapeutyczne oraz efekty swojej pracy z ich osiągnięciami oraz innymi metodami?
 • Chcesz się dowiedzieć co nowego w fizjoterapii „dzieje się na świecie?

 

              Zapisz się na nasze szkolenia /kursy/. Instruktorzy i Certyfikat międzynarodowy!!!!